EĞİTİMDE FARK YARATAN UYGULAMALAR

 

Eğlenerek Öğrenme (Edutainment)

Temel eğitimde farkındalık oluşturmak için kişisel özelliklere göre farklı yöntemler kullanarak öğrenmenin eğlenerek gerçekleştirildiği bir yer oluşturduk.

Bilimsel yöntemlerle, uygulamalı atölye çalışmaları yaparak, öğrencilerin bilim ve teknolojiye günlük hayatlarında yer açması, üretkenlik, yaratıcılık, merak, düşünme ve sonuç alma becerisini ortaya koyması, problem çözme ve mantıksal düşünme becerisi kazandırması hedeflenir.

Oluşturulan tüm eğitim ortamları, sürdürülebilir yaşam atölyeleridir. Temel amaç gerçek hayatı öğrenme becerisi kazandırmaktır.

 

AMACIMIZ
Erken yaş döneminde başlayan merak, sorgulama, bilişsel düşünme, problem çözme, beceri ve yetenek geliştirme gibi özelliklerin en üst düzeyde çocuklarımıza kazandırılmasıdır.

  • Bireysel rehberlik yapılarak,
  • Yaparak-yaşayarak öğrenmeleri
  • Üst düzey düşünme becerileri kazanmaları için

ileri teknoloji ekipmanlarımız ile çalışmaları sağlanır. Ve yaratıcılıkları ekip çalışması ile güçlendirilir.

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Bilimi dokunarak, hissederek ve deneyerek uygularken, doğadaki kavramları sorgulayarak öğrenmenin gerçekleştiği atölye. Çocukların araştırma, gözlem yapma, kıyaslama, keşfetme, ifade etme ve çeşitli çözümler bulabilme becerilerini geliştirecek atölyemizde, çocukların bilime merakları artacak, mucitliğe özenecek, çevrelerinde gördüklerinden ibret alma ve hayret duyma özellikleri gelişecek. Atölyemizde kabaran köpükler, rengarenk sıvılar, baloncuklar var. Ağırlık merkezi, denge, basınç, genleşme, kuvvet, optik, aynalar, manyetik alan ve daha birçok eğlenceli ve farkındalık içeren deney ve program sizleri bekliyor. Yerçekimi, Etki – Tepki, Sesin hızı ve doğada işleyen daha birçok farklı yasayı, deneyerek, bilimsel düşünmenin o kadar da zor olmadığını fark etmek mümkün.

 

ROBOTİK VE PROGRAMLAMA (KODLAMA)

Robot nedir? Nasıl çalışır? Robot Atölyesinde kendi robotunuzu üretebilme, Türkçe ve İngilizce çalışabilen yazılımlarla robotu programlarken, gündelik hayatta da problem çözme becerisi kazandıran atölye. Burada; temel düzeyden başlayarak ileri düzey robot tasarımı, programlama, akış diyagramları, yapay zeka, algılayıcılar ve humanoid teknolojileri hakkında atölyeler gerçekleştirilebilir. Kullanılan atölye materyalleri birçok gelişmiş robotik sistemlerin tasarlanmasına olanak tanır.

 

 

ASTRONOMİ

Gezegenleri, Güneş Sistemini, Yıldızları, Gökadaları keşfe çıkalım. Uzayda seyahat, evrende yalnız mıyız? sorularına yanıt veren atölye. Astronomlar eşliğinde gözlem evinde Güneş, Ay, Gezegenler ve derin uzayın teleskoplarla gözlemleyip, bilim evinde atölye çalışmaları ve üç boyutlu modeller üreterek evreni anlamaya çalışma merkezi.

 

 

 

FOSİLBİLİM

Milyonlarca yılda kıtaların nasıl hareket ettiğini, nesli tükenmiş canlıların nasıl yaşadığını keşfetmeyi sağlayan atölye. Burada Paleontologlarla birlikte geçmişin fosillerini kazılarak gün yüzüne çıkarılıyor.

 

 

AKIL VE ZEKA OYUNLARI

TÜBİTAK onaylı özgün akıl-zeka oyuncakları bulunan atölyemizde hızlı ve stratejik düşünebilme, problem çözmeyi öğrenme, doğru karar verebilme, durumların birkaç adım sonrasını öngörme becerilerinin kazandırılması hedeflenir.

 

 

 

EĞİTİMDE EĞLENCELİ MATEMATİK

Donanımı ve kullanılan öğretim yöntemleriyle öğrencilerde adım adım “matematik okuryazarlığı” oluşturmayı hedefleyen atölyemizde, matematik eğlenceli etkinlikler anlamına geliyor.

 

 

LEGO UYGULAMALARI (EDU)

Lego ile oynamak çocuklar için çok önemli olan ve gelecekteki yaşamlarını doğrudan etkileyecek bazı özellikleri kazanmalarına yardımcı oluyor. Hayal gücünü kullanma, kendine güven, bağımsızlık, yaratıcılık, sabır, kendini doğru ifade edebilme gibi…

Ayrıca;

Küçük kas becerilerini destekleyerek fiziksel kazanımlarda da bulunuyor. Hayallerinin peşinden giden, meraklarının önemsendiğini hisseden çocuklar kendilerini rahatlıkla ifade edebildikleri bu atölyede keyifli vakit geçiriyorlar.

 

GASTRONOMİ

Çocukların atölye lideri rehberliğinde zevkle eğlenerek çalışabileceği bir mutfak oluşturduk. Yaparak, yaşayarak öğrenme yöntemiyle; ekmek, peynir, yoğurt, konserve yapımı ile tanışmak, kendi pizzasını, reçelini, çikolatasını, pastasını yapmak çocuklarımızın hayatta kalma becerilerini ve özgüvenlerini geliştirerek pratik düşünmelerini arttırır. Kendi öğle yemeğinin hazırlanmasına katkı yapacağı mutfak atölyesi etkinlikleri çocuklara sağlıklı yaşam, gıda üretimi farkındalığı ve paylaşım kavramlarını kazandıracaktır..

 

 

SANAT VE DRAMA ATÖLYESİ

Yaratıcı drama yöntemiyle kitap okuma atölyesinde çocuklar dinlemeyi, duyduğunu anlatmayı, içinden sorular çıkararak sorgulamayı öğrenir. Takım çalışması odaklı, açık ve kapalı alan atölyeleri doğayı keşfetme, özgüven, grupla çalışabilme ve dayanışmayı öğretecektir.

 

 

DOĞAL YAŞAM VE FARKINDALIK ALANLARI

Sebze bahçelerimiz, meyve ağaçlarımız, oyun alanlarımız ve özel oluşturulmuş kırsal yaşamı tanıma atölyemizde eğlenerek öğrenme gerçekleşir. Çocukların; kendi yetiştirdiği meyve ve sebzeleri toplamak, maket ineklerden süt sağmak gibi etkinliklerle kırsal yaşam bilgi ve becerisi kazanmaları sağlanır.

 

 

HAYVAN BAKIM ALANLARI

Yaşamımızın ayrılmaz parçası ve en yakın dostlarımız olan hayvanlar çocukların gelişiminde de önemli rol oynuyor.  Doğru ilişki kurulduğu taktirde;

  • Empati yeteneğinin gelişmesi
  • Ahlaki değerlerin gelişmesi
  • Sorumluluk duygusunun ileri seviyelere taşınması,
  • Düzenli ve Güvenilir bir birey olarak yetişmesi gibi birçok faydalı davranışı kazandırıyor.